//
PROGRAM JAKO TRENER

Nikt chyba dziś nie ma złudzeń co do tego , że programy szachowe są bardzo przydatnym narzędziem do treningu zarówno dla początkujących, zaawansowanych jak i profesjonalnych szachistów. Skończyła się już epoka kiedy chcąc poznać bliżej jakiś debiut czy nowy wariant trzeba było wertować dziesiątki książek, czasopism czy też encyklopedii szachowych. W dzisiejszych czasach dostępne są olbrzymie bazy partii zapisane na nośnikach pamięci, do każdej takiej partii mamy szybki dostęp i możemy ją od razu analizować przy pomocy wbudowanego interfejsu lub na klasycznej szachownicy. Jest możliwość ustalania kryteriów wyszukiwania: data rozgrywania partii, debiut, zawodnik, ranking itp. Bazy można aktualizować i dodawać do nich swoje komentarze oraz własne partie. Bardzo dobrym narzędziem szczególnie dla początkujących szachistów są programy specjalnie zaprojektowane między innymi jako wirtualni trenerzy należą do nich Fritz, Chessmaster i Junior ich niewątpliwą zaletą jest to ,że zostały przetłumaczone na język polski. Programy te posiadają własne bazy partii i końcówek, potrafią grać na różnych poziomach dostosowanych do konkretnego użytkownika. Szachista może korzystać z podpowiedzi programu oraz poznawać jego planowane posunięcia, krzemowy przeciwnik może też popełniać celowe błędy taktyczne aby sprawdzić czy odpowiednio na nie zareagujemy, po zakończonej partii wirtualny trener może pokazać nam wszystkie błędy które popełniliśmy wraz z uwagami. Nieocenionym narzędziem są bazy debiutów przy pomocy, których szybko poznamy podstawowe warianty w danym otwarciu wraz z odwołaniami do konkretnych partii. Programy mogą więc ocenić naszą grę i wskazać nam nad czym powinniśmy popracować aby poprawić jej poziom. Grając z takim przeciwnikiem można uzyskać wirtualny ranking, który pomoże nam ocenić aktualną siłę gry jeśli nie mamy możliwości dokonać tego na oficjalnych turniejach szachowych, dzięki temu jest możliwość stałej obserwacji swojego progresu szachowego. Niektóre programy jak np. Chessmaster posiadają wbudowane moduły z prezentacjami interaktywnych lekcji i wykładów szachowych prowadzonych przez utytułowanych arcymistrzów , znanych trenerów szachowych czy też autorów książek itd. Dla profesjonalnych szachistów również dostępnych jest sporo tego typu materiałów większość jednak w języku angielskim. Dzięki rozwojowi Internetu, można już pograć w szachy bez wychodzenia z domu na różnorakich serwerach do gry w szachy zarówno komercyjnych jak i zupełnie bezpłatnych, organizowane są wirtualne turnieje, partie korespondencyjne, zawiązywane są nowe znajomości między szachistami, można również prowadzić szkolenia szachowe przez Internet.
Najpopularniejszym serwerem w Polsce na którym można pograć między innymi w szachy jest http://www.kurnik.pl/szachy/ w chwili kiedy pisze te słowa około tysiąca szachistów gra partie towarzyskie i rankingowe na tej platformie, jest możliwość również wysyłania wiadomości do grających oraz forum ogólne. Kurnik dysponuje własnym systemem naliczania rankingu dzięki czemu możemy pograć z zawodnikiem na odpowiadającym nam poziomie oraz obserwować swoje postępy. Nierzadko zdarza się, że zajrzy tam silny profesjonalny szachista, raz udało mi się podglądnąć partię na żywo GM Bartłomieja Maciei ,byłego Mistrza Europy i wielokrotnego reprezentanta Polski.
Szachowe fora internetowe, również gromadzą zarówno początkujących szachistów jak i zaawansowanych i profesjonalnych, dzięki nim można wymieniać informacje z wielu dziedzin wiedzy szachowej, na tych forach szachiści amatorzy znajdą sporo odpowiedzi na nurtujące ich problemy, poznamy ocenę ekspertów w dziedzinie przepisów gry w szachy, znajdziemy ciekawe zadania szachowe, poczytamy recenzje książek szachowych, podyskutujemy o najważniejszych wydarzeniach szachowych itd. Największe fora szachowe w Polsce to http://www.szachowe.pl/ oraz http://www.szachista.com/forums.html . To właśnie na forum szachowe.pl, zebrała się grupa szachowych pasjonatów dzięki której powstał ten e-book.
Możliwości jakie daje nam trening z wirtualnym trenerem, oraz Internet, są więc olbrzymie, dzięki nim szachista amator może osiągnąć nawet poziom mistrzowski. Od pewnego jednak miejsca w karierze zawodnika o profesjonalnych aspiracjach konieczna jest pomoc i współpraca doświadczonego trenera z gatunku homo sapiens . Szachista który chce zabrnąć daleko musi mieć jasno określoną ścieżkę kariery: harmonogram i zakres treningów, starty w odpowiednich turniejach i w odpowiednim czasie, określony styl życia itp. W tym momencie program już nie może zastąpić człowieka, potrzebny jest dobry trener posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy z zawodnikami, zaś komputer wyposażony w odpowiednie oprogramowanie nadal będzie pełnił funkcje podstawowego narzędzia szkolenia. Wielu znanych szachistów nawet tzw. starej daty doceniło rolę informatyzacji szachów, nie ulega wątpliwości ,że dzięki komputerom ludzie grają lepiej a szachy stały sie bardziej popularne.

Dyskusja

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Kategorie