//
RODZAJE PROGRMÓW

Zacznę od dobrej informacji, jest ich bardzo dużo i w większości są całkowicie darmowe, ze względu na funkcjonalność można je podzielić na:

  • Silniki szachowe ,które są programami grającymi w szachy przy czym w większości potrzebują programu typu GUI (z angielskiego Graphical User Interface czyli graficzny interfejs użytkownika) aby osoba posługująca się z nim mogła się z nim komunikować . Silników jest sporo  najmocniejsze to : Houdini, Rybka, Fire, Stockfish, Critter, Naum.
  • Programy typu GUI, obsługują one silniki, można też grać przy ich pomocy przez Internet, lub ustawiać dowolną pozycję i analizować ją wykorzystując wybrany silnik, ewentualnie zaprzęgnąć silnik do rozwiązywania zadań a nawet organizować turnieje programów. interfejsy posiadają z reguły możliwość ustawienia wyglądu szachownicy ,bierek a nawet komunikatów głosowych oznajmujących posunięcia. Moim skromnym zdaniem najlepszy z nich to darmowa Arena posiadająca również polski interfejs –  , inne to  WinBoard  , lub komercyjny Fritz.
  • Bazy partii to zwykle bardzo rozbudowane programy zawierające miliony partii wraz z możliwością ich przeszukiwania i dodawania nowych, są szczególnie przydatne w treningu szachowym gdyż szachista może szybko odnaleźć interesującą go partię analizować ją oraz dodawać swoje komentarze. Najbardziej rozbudowany tego typu program to komercyjny ChessBase, choć mamy też do wyboru kilka innych darmowych jak następca popularnego SCID’a , posiadający bazę 3.5 mln partii –ChessDB, lub ChessX.  Programy tego typu posiadają własne silniki oraz oczywiście swoje interfejsy.
  • Programy do rozwiązywania zadań szachowych to nieduże ale użyteczne programy dzięki którym znajdziemy rozwiązanie zadań szachowych , nawet jeśli jest ich kilka, jednym z popularniejszych programów tego typu jest ChessExplorer
  • Programy do gry w sieci służą do gry zdalnej przy wykorzystaniu łączy internetowych w grze bezpośredniej oraz korespondencyjnej (po przez e-mail) np. World Chess Network, lub Email Chess
  • Interaktywne e-booki to głównie programy szkoleniowe często będące wykładami połączonymi z prezentacją partii
  • Programy do generowania diagramów służą do ustawienia konkretnej pozycji a następnie skopiowania samego diagramu, który można użyć na forum, blogu czy stronie internetowej lub  po prostu wydrukować przykładem takiego programu jest Diag Transfer.
  • Programy grające do stosowania w telefonach i urządzeniach przenośnych typu iPod

Oczywiście programów związanych bardziej lub mniej z szachami jest więcej jak choćby aplikacje służące sędziom szachowym do kojarzenia, i prowadzenia turniejów szachowych, programy do gry w różne odmiany szachów np. Chess960 , programy do gry dla dzieci itd. Należałoby też wspomnieć o komputerach szachowych w formie pudełkowej, czyli kompletnych urządzeniach elektronicznych służących do gry w szachy, popularnych w latach 90-tych ubiegłego wieku i ciągle jeszcze dostępnych, niestety od czasu gwałtownego rozwoju darmowych silników szachowych, komputerów biurkowych i laptopów  ich popularność znacznie spadła.

Dyskusja

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Kategorie