//
SŁOWNICZEK

Algorytm alfa-beta – procedura obliczeń wykonywanych przez silnik szachowy w której przeszukiwanie drzewa wariantów kończy się w danej gałęzi jeśli zostanie znaleziony wariant lepszy.

Algorytm min-max – fundament działania każdego silnika szachowego i innych gier wykorzystujących sztuczną inteligencję, polega on na tym ,że program wykonuje posunięcia które najbardziej przybliżają go do wygranej a jeśli jest to niemożliwe to oddalają od porażki.

Brute-force -(ang. siła brutalna) najprostszy algorytm szachowy, polegający na liczeniu wszystkich możliwych wariantów do założonej głębi oraz wyborze najbardziej optymalnego z nich. Ze względu na olbrzymie zapotrzebowanie na moc obliczeniową aktualnie rzadko stosowany.

Drzewo wariantu – to suma wszystkich wariantów analizowanych przez silnik do pewnej głębi jego pniem jest pierwszy ruch w wariancie.

Efekt Horyzontu – określona głębia posunięć, której program nie dostrzega w swoim horyzoncie obliczeń, jedna z najczęściej stosowanych strategii antykomputerowych.

FEN – komputerowy format zapisywania pozycji szachowych, które następnie można odtworzyć i analizować samemu lub przy użyciu silnika szachowego.

Funkcja oceniająca – najważniejsza cześć silnika szachowego w przeważającej mierze decydująca o jego sile gry, funkcja ta każdej analizowanej pozycji przypisuje odpowiednią wartość, posunięcie które prowadzi do pozycji o najwyższej ocenie jest wybierane przez program.

Gałąź wariantu jeden z wariantów wchodzący w skład drzewa wariantów

Generator posunięć – jeden z modułów wchodzący w skład silnika szachowego odpowiedzialny za informowanie funkcji przeszukującej drzewa wariantów o wszystkich możliwych posunięciach w danej pozycji.

Głębia obliczeń – liczba posunięć w konkretnym wariancie, którą jest w stanie obliczyć silnik, zależna jest głównie od możliwości sprzętowych komputera na którym pracuje program, tempa gry oraz stopnia złożoności pozycji.

GUI – skrót z angielskiego Graphical User Interfejs, czyli graficzny interfejs użytkownika to program dzięki któremu możemy się komunikować z silnikiem i zaprzęgać go do różnych zadań.

Hasch tables – tablice transpozycji

IT – (ang. Information Technology) technologia  informatyczna, szeroka gałąź wiedzy związanej ze sprzętem komputerowym i oprogramowaniem służącym człowiekowi do pozyskiwania, zarządzania ,przetwarzania i przesyłania różnorakich danych.

Książka debiutów lub książka otwarć – zapisana w pamięci komputera baza podstawowych debiutów wraz z oceną pozycji ,która stanowi dla silnika pomoc przy wyborze otwarcia. Program nie musi już od początku partii liczyć najlepszych wariantów, gdyż ma gotową podpowiedź.

Open source – dosłownie otwarte źródło, to rodzaj oprogramowania, które może być użytkowane bez  żadnych opłat, można też dowolnie modyfikować kod źródłowy programu który jest publicznie dostępny.

PGN (ang. Portable Game Notation) – najpopularniejszy obecnie format plików w którym zapisuje się partie szachowe, dzięki niemu każdy interfejs graficzny może odtworzyć lub zapisać partię szachową, w tym formacie zapisywane są również partie pomiędzy programami.

Pogłębianie iteracyjne – selektywna technika przeszukiwania drzewa wariantów, polegająca na wstępnej ocenie najbardziej obiecujących wariantów ,które są dalej analizowane i poddawane następnym selekcjom aż do uzyskania wariantu najlepszego z punktu widzenia funkcji oceniającej.

Ponder – opcja prowadzenia obliczeń przez program na posunięciu przeciwnika

Protokół komunikacji – publicznie dostępny, opis poleceń ,dzięki którym silnik szachowy może się komunikować z interfejsem. Do najpopularniejszych protokołów należą UCI oraz Winboard/XBoard

Ruch „zabójca” – (ang. killer move)posunięcie,  które w określonej głębi powoduje odcięcie innych analizowanych gałęzi w drzewie określonego wariantu.

Silnik szachowy – program grający w szachy, do jego uruchomienia potrzebny jest jednak GUI, choć niektóre silniki mają swoje wbudowane interfejsy.

SMP – (ang. Symmetric Multiprocessing) symetryczne przetwarzanie wieloprocesorowe, jest to rodzaj architektury komputerowej pozwalającej na wykorzystanie w obliczeniach więcej niż jednego procesora, stąd niektóre silniki posiadają specjalną wersją wieloprocesorową, w której zoptymalizowano kod do tego typu sprzętu.

Strategie antykomputerowe – wykorzystywany przez niektórych szachistów określony sposób gry z programem, dzięki któremu można zwiększyć swoje szanse na remis lub nawet zwycięstwo w grze ze słabszym silnikiem, należą do nich: pozycje zamknięte, podwójne fianchetto i inne nietypowe debiuty , dążenie do uzyskania efektu horyzontu.

Sztuczna inteligencja – to dział informatyki, którego przedmiotem jest badanie reguł rządzących inteligentnymi  zachowaniami człowieka oraz zastosowaniem ich w programach komputerowych, gdzie zawodzą  matematyczno-logiczne metody rozwiązywania problemów drogą budowy odpowiednich algorytmów.

Tabela końcówek – baza wszystkich pozycji w końcówkach zawierająca określoną ilość bierek, aktualnie największa z nich to tabela z sześcioma figurami na szachownicy. Program gdy dojdzie już w partii do takiej końcówki wspiera się pozycjami z tej bazy.

Tablice transpozycji (ang. transposition tables) – zbiór pozycji które program już obliczył i nadal im odpowiednią ocenę, dzięki niej silnik oszczędza czas i moce procesora nie dublując przeszukiwania drzewa wariantów.

Węzeł (ang. node)- pozycja analizowana przez silnik

Zasada 50 ruchów – jeden z przepisów gry w szachy, który mówi ,że jeśli w ciągu 50 pełnych posunięć nie nastąpi ruch pionem lub bicie następuje remis, bez tej reguły partie programów mogłyby się ciągnąć bardzo długo bez żadnego rezultatu.

Dyskusja

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Kategorie